Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy

 

Kolejna, ósma edycja Mazowieckich Dni Urologicznych odbyła się pod koniec  listopada ubiegłego roku, tradycyjnie już w Mszczonowie.

 

Po otwarciu konferencji odbyła się pierwsza sesja naukowa pt. „Co nowego w urologii -  cz. 1” prowadzona przez dr Ewę Bres-Niewadę i dr hab. Bartosza Dybowskiego. Podczas sesji wysłuchano następujących wykładów: dr Piotra Humańskiego z ośrodka w Kutnie o laserowej enukleacji stercza, patomorfologów dr Jana Faryny i dr Macieja Wysockiego o nowościach w diagnostyce cytologicznej moczu, ginekologa prof. Pawła Kamińskiego o endometriozie i możliwościach jej laparoskopowego leczenia. Następnie dr Adam Gołąb z Kliniki Urologii PUM mówił o wykorzystaniu modelowania i druku 3D w urologii. Sesję zakończył dr Stanisław Wroński, który pokazał swoje ogromne doświadczenie w chirurgicznym leczeniu przetok moczowych u mężczyzn i kobiet.

 

 

Sesja główna VIII Mazowieckich Dni Urologicznych, której przewodniczyli dr hab. Piotr Dobroński i dr Sławomir Poletajew, była poświęcona problemom urologicznym w ginekologii. W pierwszej części sesji występowali zaproszeni goście - Prof. Marzena Dębska przedstawiła bogato ilustrowany wykład o diagnostyce i leczeniu wad układu moczowego w życiu płodowym, Prof. Romuald Dębski poruszył  problem zakażeń układu moczowego u kobiet w ciąży, a Dr Elżbieta Świeściak mówiła o możliwościach wykorzystania badania USG dla poprawy bezpieczeństwa i skuteczności taśm podcewkowych w leczeniu nietrzymania moczu. Niestety okazało się, że wykład Prof. Dębskiego był ostatnim, który mogliśmy wysłuchać na naszych wspólnych spotkaniach - Pan Profesor niestety zmarł w ostatnich dniach grudnia. Jego nieoczekiwane odejście  pozostawiło w naszych sercach ogromny żal i pustkę. W jego osobie żegnamy wspaniałego lekarza, wybitnego chirurga i dobrego, życzliwego człowieka zawsze otwartego na problemy innych.

 

W drugiej części sesji swoje prezentacje przedstawili rezydenci. Tradycyjnie wystąpienia adeptów były oceniane  przez specjalnie wyłonioną Komisję w składzie: Piotr Kryst, Piotr Dobroński, Ewa Bres-Niewada i Sławomir Poletajew. Zwyciężył Dr Bartosz Brzoszczyk, który perfekcyjnie opracował i przedstawił temat endometriozy układu moczowego.  Jako ostatni swój wykład dotyczący hormonoterapii w odroczeniu i leczeniu CRPC przedstawił dr Tomasz Borkowski.

 

 

Pierwszą połowę drugiego dnia VIII Mazowieckich Dni Urologicznych wypełniła kolejna część sesji „Co nowego w urologii?”, której przewodniczyli Dr Wojciech Rogowski i Dr Cezary Torz. Podczas sesji Prof. Piotr Radziszewski przedstawił wnioski płynące z analizy Polskiej Bazy Danych dotyczącej leczenia raka stercza i raka nerki, Dr Jerzy Gryglewicz omówił planowane  zmiany systemowe w leczeniu raka stercza, Dr Sławomir Poletajew  poruszył temat roli leczenia chirurgicznego u chorych na raka stercza z przerzutami. Swoimi doświadczeniami w zakresie wykonywania biopsji fuzyjnej stercza podzielił się Dr Stanisław Szempliński, a Dr Andri Sytenko, nasz gość z Instytutu Urologii w Kijowie, opowiedział o implantacji protez prącia, natomiast Dr Ireneusz Ostrowski o implantacji sztucznego zwieracza cewki moczowej. Na zakończenie dr Emilia Pawłowska-Krajka przedstawiła zasady leczenia choroby Peyroniego przy zastosowaniu preparatów kolagenazy.

 

 

W związku z kończącą się kadencją obecnego Zarządu podsumowaniem VIII Mazowieckich Dni Urologicznych było zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Mazowieckiego PTU.

 

Dotychczasowy Zarząd uzyskał jednogłośnie absolutorium za okres działalności w latach 2016-2018 po przedstawieniu odpowiednich sprawozdań Skarbnika, Komisji Rewizyjnej i Przewodniczącego. Głównym akcentem naszego zebrania były wybory nowego Zarządu, którego okres działalności będzie przypadał na lata 2018 - 2022. Przewodniczącym zebrania był dr Cezary Torz, a sekretarzem Pani Małgorzata Kaim. Nad prawidłowym przebiegiem zgłaszania kolejnych kandydatów oraz przebiegiem głosowania, tak aby wszystko przebiegało zgodnie ze statutem Polskiego Towarzystwa Urologicznego czuwała Pani Małgorzata Kaim ze Spółki Doradztwa Podatkowego P.H.U.P. PERTOM, która to firma zajmuje się finansami naszego oddziału. Jednocześnie Pani Małgorzata Kaim, dr Grzegorz Rogowski i dr Łukasz Wójcik byli członkami Komisji Skrutacyjnej liczącej głosy oddane podczas tajnych głosowań w trakcie trwania zebrania. Ostatecznie w wyniku głosowania i zebrania powyborczego ukonstytuował się nowy Zarząd w następującym składzie:

 

Przewodniczący: Piotr Kryst

Vice-przewodniczący: Wojciech Rogowski

Sekretarz: Ewa Bres-Niewada

Skarbnik: Jarosław Ratajski

Członek Zarządu: Piotr Dobroński

Członek Zarządu: Artur Antoniewicz

 

Została powołana również Komisja Rewizyjna w następującym składzie:

 

Przewodniczący: Tomasz Bużański

Członek Komisji: Maciej Zbrzeźniak

Członek Komisji: Przemysław Zimnoch

 

Rozpoczął się Nowy 2019  Rok w którym życzymy Państwu spełnienia marzeń, wielu fascynujących wydarzeń zarówno w życie zawodowym, jak i rodzinnym, chociaż kilku chwil odpoczynku i odprężenia, a przede wszystkim dystansu, wyrozumiałości i cierpliwości w codziennym nadmiarze zajęć i obowiązków.

 

Zapraszam Państwa również do udziału w kolejnej IX edycji Mazowieckich Dni Urologicznych, które odbędą pod koniec listopada br. Czekamy również na Państwa uwagi dotyczące tematów wykładów, które chcieliby Państwo usłyszeć podczas naszego spotkania - propozycje proszę wysyłać na adres: urologia@bielanski.med.pl.

 

Przypominam również, że na naszej stronie istnieje możliwość publikacji artykułów, interesujących wystąpień, prezentacji doniesień zjazdowych - serdecznie zapraszamy do korzystania z tej możliwości. W najbliższym czasie w zakładce "PREZENTACJE" pokażemy najciekawsze wystąpienia z ostatniej edycji Mazowieckich Dni Urologicznych.

 

Pozdrawiam serdecznie

Piotr Kryst

Przewodniczący

Oddziału Mazowieckiego

Polskiego Towarzystwa Urologicznego

 

 

Partnerzy

Zapraszamy do śledzenia aktualnie realizowanych działań:

ABK Grupa. Wszelkie prawa zastrzeżone.